Nustatyti savo kūno tipą tai jau pusė kelio einant link puikios figūros. Patys pagalvokite argi gali skirtingi “tipai” vienodai treniruotis. Aišku kad ne! Kam lieknutėms intensyviai spausti aerobiką? Juk aerobika tik dar labiau jas išdžiovins! Ne joms reikia auginti raumenis. O stambioms kaip tik ir reik miegoti kartu su knyga “Aerobika žaliems”. Jų pagrindinė užduotis sudeginti nereikalingus riebalus. O atletinis tipas – tai jau visai retenybė.

Žmonės su skirtingu kūno sudėjimu labai skirtingai reaguoja į vieną ar tai kitą treniruočių programą. Tai kas tinka vienam nebūtinai tinka kitam ir atvirkščiai. Žodžiu kiekvienam tipui reikalinga atskira programa. Ir tik ji duos apčiuopiamų rezultatų per trumpą laiką. Jeigu jus pradėsite treniruotis pagal kokius nors liaudiškus patarimus jus darysite bent 5-6 pratimus kurie jums absoliučiai nereikalingi. Žinoma nuo to nieko blogo neatsitiks – visi pratimai kuom nors yra geri, bet kiek jus prarasite laiko kol jus pagaliau nuspręsite pereiti grynai ant savo programos ir greitai eiti link savo svajonių figūros. Į klausimą kiek gi laiko reikės kol atrasite savo pratimus galima atsakyti ganėtinai tiksliai – tai 1-1,5 m. Bent jau vidutiniškai tiek laiko išleidžia veltui kultūristai kol atranda savo pratimų kompleksus, o tada jau žalia šviesa ir pilnas pirmyn.

Beje pasakyti kad tie 1,5 metų buvo tik laiko gaišinimas dar visai nebaisu, baisiausia tas kad dažnai sportininkai nusivilia sportu ir praranda entuziazmą.

Šiuo metu išskiriami trys sudėjimo tipai

Retai kada pamatysite žmogų su labai tiksliai matomais požymiais. Dažniausiai konkretus žmogus turi visų trijų tipų požymius. Iš viso yra suskirstyta dar 88 potipiai, kurių kiekvienas tai kaip nors sumaišyti trys didieji tipai.

Tam, kad atrast optimaliausia treniruočių programą žinot kuriam iš šių trijų tipų priklausote jus neužtenka, todėl šis skaičius buvo padidintas iki šešių sukonkretinant kiekvieną didįjį tipą.

Endomorfas, mezomorfas, ektomorfas

Endomorfas, mezomorfas, ektomorfas

Endomorfas

Minkšti raumenys, apvalus veidas, trumpas kaklas, stambios kojos ir didelis riebalų sandėlis. Tipiškas endomorfas – stambokas žmogelis, kurio riebalų procentas palyginus su raumenimis didelis. Tokie žmonės greitai priauga svorio, kaip taisyklės riebalai pas jos susirenka ant pilvo šonų ir kojų. Daugiausiai naudos bus treniruojantis sunkiais svoriais. Reikėtų atlikti 2-4 serijas po 6-10 pakartojimų. Pertraukos tarp priėjimų gali būti ilgesnės (2 – 3 min.), tai leis dirbti pilna jėga kiekvieną priėjimą. Tikslingiausia sportuoti pagal „atskyrimo“ (split) metodiką.

Mezamorfas

Plati krutinės ląsta, ištįsęs kūnas, didelė jėga ir stambus raumenys. Šis tipas – tai sportininkai nuo gimimo. Atsistatymas tarp treniruočių, kaip taisyklė, yra 3-5 dienos tai pačiai raumenų grupei, todėl galima raumenų grupe treniruoti 2 kartus per savaitę. Didžioji dalis trenerių rekomenduoja atlikt  3-4 priėjimus po 12-15 pakartojimų ir jei esate pakankamai patyręs rekomenduojama naudoti tokias atlikimo tecnikas kaip: „drop setai“, forsuoti pakartojimai, superserijos.

Ektomorfas

Jam būdinga: ilgos kojos ir rankos, pats kūnas trumpas, ilgos ir siauros pėdos ir delnai o taip pat didelės riebalų atsargos. Jo siauri pečiai ir krutinės ląsta, o raumenys dažniausiai ilgi ir ploni. Medžiagų apykaita labai greita, todėl dėl riebalų nekyla jokių problemų, bet ir sunkiau užsiauginti raumenys. Endomorfams paprastai reikia 7-10 dienų atsistatymui kiekvienai raumenų grupei, nugarai ir kojoms daugiau, kitom raumenų grupėm mažiau. Treniruotis reikėtų su vidutiniais svoriais atliekant 10-15 pakartojimu. Pertraukos tarp priėjimų turėtų būti 30 – 60 s, kad išlaikyti pastoviai aukštą širdies susitraukimų dažnį.

Jūsų figūros tipas

A – tipas Pečiai siauri, dubuo platus, susidaro sunkios apatinės kūno dalies įspūdis, nes labai stambios kojos, riebalų nusėdimo žemiau liemens tendencija (kūno viršus gali net pasirodyti lieknas); mažas medžiagų apykaitos greitis ( jeigu specialiai nestebėsite savo dietos,labai staigiai priaugsite svorio).

K- tipas Nedidelė krūtinė, stambios kojos; susidaro toks įspūdis lygtais kojos pečiai ir dubuo būtų vienodo pločio; riebalai renkasi ant pilvo; normalus apykaitos greitis.

I-tipas Labai plonas žmogus, silpni raumenis, beveik nėra riebalų; labai didelis apykaitos greitis (kiek bevalgytum vis tiek nepriaugi svorio).

O-tipas Platūs kaulai, platūs dubuo ir pečiai, plačios kojos, krutinės ląsta ir rankos aiškus riebalų perteklius po visą kūną. Labai lėta medžiagų apykaita (atrodo kad visai nevalgai o svoris vis didėja).

N-tipas Platūs pečiai, platesni nei dubuo; riebalai laikosi ant nugaros, krūtinės, pilvo šonų; vidutinis apykaitos greitis (pradedi priaugti svorio tik jei pradedi daugiau valgyti).

X-tipas Vidutiniai kaulai, pečių plotis panašus į dubens, siauras liemuo, stambi krūtinė; riebalai susirenka ant kojų; vidutinis apykaitos greitis. (pradedi priaugti svorio tik jei pradedi daugiau valgyti).

Atidžiai pažvelkite į veidrodį, o po to sulyginkite tai ką matote su tuo kas čia parašyta. Na kaip ar atradote? Puiku, jei atradote – jūsų jau seniai laukia treniruoklių salėje, o jei dar neatradote pabandykite dar kartą.

Jei teisingai suderinti treniruotes ir mitybą galima pasiekti nuostabių rezultatų nesvarbu koks jūsų kūno tipas. Bet žmonėms su skirtingais tipai reiks spęsti skirtingus uždavinius siekiant rezultatų net jei jų galutinė stotelė ta pati.